دانلود درس پژوهی ریاضی پایه دوم ابتدایی آشنایی دانش آموزان با اعداد زوج و فرد
فرمت فایل word و قابل ویرایش
تعداد صفحات 29صفحه
قسمتی از مجموعه
طرح درس
عنوان کتاب :ریاضی
پایه :دوم
مقطع : ابتدایی
عنوان درس :شناخت اعداد زوج و فرد
مدت زمان تدریس :20 دقیقه
فراگیران :
هدف کلی :آشنایی دانش آموزان با اعداد زوج و فرد
اهداف رفتاری :پس از تدریس از یاد گیرندگان انتظار می رود بتوانند:
- از عدد1 تا 10 به ترتیب بنویسد و آن ها را 2تا2تا از هم جدا کند .(مهارتی )
- از عدد1 تا 15 بنویسند و آن ها را2تا 2تا جداکنند .(مهارتی )
3_تکه های مربع کوچکتر را در کنار یکدیگر قرار دهند و مربع کامل بزرگتر درست کنند .(مهارتی)
- ازتکه های مربع به تعداد زیاد ، مستطیل درست کنند.(مهارتی)
- به تعداد تکه هایی که تشکیل مربع و یا مستطیل کامل را می دهند دقت کنند و تشخیص دهند تعداد تکه هایی را که شکل (مربع ،مستطیل )کامل را می دهند زوج هستند.(مهارتی )
- تشخیص دهند تعداد تکه هایی را که نمی توانند شکل کامل درست کنند فرد می باشند.(مهارتی )
- به عدد زوج و فرد علاقه نشان دهند .(نگرشی)
- به پیدا کردن وسیله ها ی زوج و فرد در وسایل مدرسه ی خود علاقه پیدا کنند.(نگرشی)
- تشخیص دهند در 2تا2تا جدا کردن تکه ی مربع یا مستطیل اگر تکه جدا ماند عدد تکه ها فرد و بر عکس زوج است .(مهارتی )
- تشخیص دهند مربع و مستطیل های را که به طور مساوی نمی توان نصف کرد فرد و بر عکس زوج هستند.(مهارتی)
- از کیسه ی اعداد به طور تصادفی اعدادی را انتخاب کنند و علت زوج و یا فرد بودن آن را بگویند.(دانستنی )
- تعدادی از اعضای بدن را بگویند و زوج یا فرد بودن آن را بگویند.(دانستنی)
- زوج یا فرد بودن اعضای خانواده ی خود را بگویند.(دانستنی )
رسانه های آموزشی :گچ،تخته ،کتاب ،مقواهای رنگی ،بسته های نی.
فضا و مدل کلاس :به صورت دایره شکل.
روش تدریس :نمایشی،پرسش و پاسخ ،بحث گروهی.
مفاهیم کلیدی:عدد ،زوج ،فرد.
مقدمات کلاس :با ظاهری آراسته و با انرژی وارد کلاس می شوم.و احوالپرسی و حضور و غیاب می کنم.
ایجاد انگیزه :
اعداد زوج را در مقوایی با رنگ نارنجی و اعداد فرد را در مقوایی با رنگ قرمز نوشته و به مانتوی خود می چسبانم و از بچه ها می خواهم آن ها را جدا کنند و به تخته بچسبانند . اعدا قرمز در یک ردیف و نارنجی در ردیف دیگر.
ارزشیابی تشخیصی :از بچه ها می خواهم در تخته یکبار از 1تا 10 و بار دیگر از 1تا 15 بنویسند و 2تا2تا آن ها را جدا کنند و دو نفر این کار را انجام می دهند وبقیه ی بچه ها اعداد را می شمارند.با این نوشتن پیدا می کنند که در 15عددی ماند که جفت ندارد و لی در عد 10این طوری نیست.
ارائه ی درس :
مقدمات ،ایجاد انگیزه و ارزشیابی تشخیصی را طبق نوشته های بالا انجام می دهم و بعد گروهبندی می کنم به بچه ها می گویم قرار هست امروز در کلاس ما اتفاق جالبی بیفتد و شما چیز های جدیدی را کشف کنیدخوب دنبال کنید که می خواهم در آخر کلاس از کشفیات جدیدتان برایم بگویید انگیزه ی آن ها برای گروه بندی و همکاری با هم بیشتر می شودو بعد به هر کدام از گرو ها می گویم دوست دارید با مقوای رنگی که به شما می دهم مربع بزرگتر درست کنیداول از عدد 4 شروع می کنم و قتی توانستند یک مربع کامل درست کنند به آن ها می گویم تعداد تکه ها را بشمارند و بعد به آن ها میگوییم میتوانیدآن را به دو قسمت مساوی نصف کنید؟و آن ها را2تا2تا جدا کنید و پیدا کنید تکه ای تنها می ماند؟آن ها جواب ها را که دادند شعر معرفی اعداد زوج را برای آن ها میگوییم و بعد سه تکه به آن ها می دهیم و می خواهیم مربع درست کنند اول تعداد تکه ها را می پرسیم و بعد همان سوال هایی را که در تشکیل مربع پرسیدیم و عدد فرد را با شعر معرفی می کنیم و بعد به آن ها می گوییم تعداد تکه هایی را که می توان تشکیل مربع بدهند زوج و گرنه فرد هستندو همین کار را در مورد اعداد بالا با مستطیل انجام می دهیم و در آخر عدد 1را با همان شعر فرد معرفی میکنیم که فرد است بعد شمارش 2تایی 2تایی را ،از آن ها می خواهیم از یک عد شروع کنند و 2تا2تا همه با هم بگویند و از آن ها می خواهیم چند تا از وسیله های خود را که فرد هستند بگویند و زوج هستند بگویند.و بعد شکل هایی را از بچه ها می خواهیم بکشند و زوج و فرد بودن آن را مشخص کنند .با نی و توپ های تنیس و تشکیل گروه های زوج و فرد و شمردن دوتایی یاد گیری تداوم می یابد.
خلاصه و جمع بندی :
در گلدان اعداد مان چند عدد در مقواهای رنگی هستنداز بچه ها می خواهیم به تصادف رنگی را انتخاب کنند و زوج یا فرد بودن آن را تشخیص دهند و در کنا راعداد دیگر روی تخته بچسبانندو علت زوج و یا فرد بودن آن را بگویند. واز آن ها می خواهیم از عددی که انتخاب کرده اند تا 3عدد 2تا2تا بشمارند.
ارزشیابی پایانی :
دایره ای در کلاس می کشیم با تعدادی از اعداد زوج و فرد از بچه ها که در کنار دایره هستند می گوییم بر روی عدد زوج مثلا کوچکتر از 6 بپرد هرتعداد عدد باشد.
ارائه ی تکلیف:
بسطی: از عدد 2 2تا 2تا بشمارند و در دفتر خود بنویسند از عدد 1نیز همین طورتا 50.
خلاقیتی:1. تعداد زوج و یا فرد بودن میوه هایی را که پدر در یک روز خریده مشخص کنند.
- زوج و فرد بودن اعضای خانواده ی خود را پیدا کنند. 3.تعدادی از اعضای بدن خود را بنویسند و زوج و یا فرد بودن آن را تعیین کنند .
حجم فایل: 208.9 کیلوبایت
قیمت: 3,000 تومان
دانلود فایل(کلیک کنید)
- ۹۵/۱۲/۰۴